Radca prawny – w czym pomoże i kiedy się do niego zwrócić?

Pojęcie radcy prawnego jest powszechnie znane, wciąż jednak wiele osób ma wątpliwości, co  do zakresu usług radcy prawnego i różnic pomiędzy usługami świadczonymi przez radcę prawnego oraz doradcę prawnego. Na czym polega różnica i w czym specjalizuje się radca prawny?

Czym zajmuje się radca prawny?

Radca prawny jest osobą, która oferuje osobom fizycznym, jednostkom organizacyjnym oraz podmiotom gospodarczym szeroko pojętą pomoc prawną. Zasady wykonywania tego zawodu są ściśle określone przez ustawę z dnia 6 lipca 1982 roku w o radcach prawnych. Dzisiaj radca pomoże niemal w każdym zakresie problemu natury prawnej. Radca prawny uczestniczyć może zarówno w sprawach prywatnych, jak np. rozwód i alimenty, ale także w postępowaniach spadkowych, postępowaniach przed organami administracyjnymi, sprawach związanych z prawem handlowym i gospodarczym.

Radca prawny, a doradca prawny- czy to są tożsame pojęcia?

Radca prawny nie jest tym samym, co doradca prawny. Te dwa pojęcia są ze sobą często mylone. Doradca prawny jest osobą, której zakres obowiązków obejmuje udzielanie porad w zakresie jedynie własnej specjalizacji. Radca prawny natomiast jest pojęciem szerszym, a zakres pomocy radcy prawnego jest o wiele szerszy.

Usługi radcy prawnego

Radca prawny pomoże w przygotowywaniu odpowiednich pism procesowych, wezwań, umów czy statutów. Dzięki kompleksowości usług radcy prawnego, klient otrzymuje pełną pomoc na każdym etapie prowadzenia danej sprawy.

W zakresie prawa cywilnego, radca prawny zajmuje się się udzielaniem szeroko pojętych porad prawnych, a także reprezentowaniem Klientów przed sądami, organami administracji, urzędami czy innymi instytucjami. Ponadto, radca prawny zajmuje się dochodzeniem roszczeń z gwarancji, rękojmi, sprawami związanymi z ochroną konsumenta czy prawami konkurencji. Prawo cywilne obejmuje także udział radcy prawnego w sprawach o zapłatę, w postępowaniu egzekucyjnym czy sprawach związanych z hipoteką.

W zakresie prawa rodzinnego, radca prawny zajmuje się sprawami rozwodowymi i kwestiami alimentów.

W zakresie prawa spadkowego, radca prawny pomoże w kwestii stwierdzenia nabycia spadku, sprawach związanych z zachowkiem, z podziałem spadku czy z jego odrzuceniem, a także z darowizną.

W zakresie prawa gospodarczego i handlowego, radca prawny zajmuje się stałą lub doraźną obsługą prawną przedsiębiorców z różnych branż. Radca pomaga także przy tworzeniu spółek prawa handlowego, przy sporządzaniu projektów umów, regulaminów czy procedur, a także przy obsłudze organów wewnętrznych spółek.

Kolejnym zakresem działania radcy prawnego jest prawo administracyjne. W jego ramach doradca zajmuje się sprawami związanymi z pozwoleniami na budowę, kwestią zmainy nazwiska po rozwodzie czy w sprawach stosunków sąsiedzkich.

Radca prawny działa także w zakresie dochodzenia należności, a także w kwestiach zastępstwa procesowego.

Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Radca Prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie, Joanna Zielińska, oferuje kompleksową pomoc w zakresie usług prawnych dla klientów indywidualnych, przedsiębiorców, wspólnot mieszkaniowych oraz fundacji. Klienci zgłaszający się po pomoc mogą liczyć na fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa cywilnego, prawa nieruchomości, pracy czy prawa rodzinnego. Do zakresu usług radcy prawnego należy także doradztwo w zakresie prawa spadkowego. Klienci mogą liczyć na indywidualne podejście, pełne empatii i zrozumienia potrzeb. Każda sprawa jest inna i wymaga innych działań. Profesjonalność i wiedza jest tym, co cechuje radcę prawnego, Joannę Zielińską.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj