Rozwody w Polsce – adwokaci, pełnomocnicy, sądy. Czyli kto, co i jak.

Statystyki rozwodów w Polsce, jak i w całej Europie są zatrważające. Obecnie w Europie już co drugie małżeństwo kończy się rozwodem! Polska powoli zaczyna doganiać te statystyki. Z jednej strony zawierając związek małżeński nie myślimy o rozwodzie, z drugiej strony, gdy do takiej decyzji dochodzi nie mamy wiedzy na jakich zasadach on się odbywa. W tym artykule podpowiadamy, jak to jest z tymi rozwodami.

Rozwody w Polsce, czyli kto, co i jak

Jeśli adwokaci to rozwody, albo odwrotnie, jeśli rozwody to adwokaci – jednak niekoniecznie. W jakich przypadkach potrzebny będzie nam adwokat rozwodowy? Nie mamy obowiązku posiadania prawnika w przypadku rozwodu. Jest to zawsze indywidualna decyzja. Są jednak sytuacje, w których pomoc adwokata wydaje się niezbędna.

Zgodnie z polskim prawem, obowiązują dwa rodzaje rozwodów: rozwód z orzeczeniem o winie i rozwód bez orzeczenia o winie. O ile w drugim przypadku sprawa jest dość prosta i wystarczy porozumienie stron, o tyle jeśli w grę wchodzi rozwód z orzeczeniem o winie, adwokat jest konieczną pomocą. Jakie mamy przykłady tego rodzaju spraw? Zazwyczaj, kiedy do podziału jest majątek, doszło do zdrady albo nie jesteśmy zgodni co do podziału opieki nad dziećmi – wówczas z pomocą może przyjść nam prawnik specjalizujący się w tego typu rozprawach. Wciąż jednak nie jest to nasz obowiązek a dobrowolna decyzja.

Kto może nas reprezentować w sądzie?

Pełnomocnikiem w sprawie rozwodowej może być adwokat bądź radca prawny. Mając odpowiednie pełnomocnictwo do uczestnictwa w rozprawie, naszym pełnomocnikiem może zostać również rodzic, rodzeństwo, czy też zstępny.

Czym zajmuje się pełnomocnik?

Profesjonalny pełnomocnik pomoże nam w sporządzeniu pozwu, pism procesowych, w zgłaszaniu wniosków dowodowych, czy też wyjaśnianiu nam zasad postępowania. Pełnomocnik może nas reprezentować również w sytuacji, kiedy nie możemy z różnych przyczyn stawić się w sądzie na rozprawie.

W jakim sądzie należy złożyć pozew rozwodowy?

Pozew o rozwód należy złożyć w sądzie okręgowym. Istotne tu jest miejsce zamieszkania. Wniosek powinien zostać złożony w okręgu, w którym w ostatnim czasie małżonkowie mieszkali. Przy czym choć jedno z nich musi posiadać udokumentowane miejsce zamieszkania.

Ile kosztuje rozwód?

Warto pamiętać, że w trudnej sprawie rozwodowej pomoże dobry adwokat. Rozwód to koszt, zarówno finansowy jak i emocjonalny. Złożenie pozwu to koszt ok. 600 zł, skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika również kosztuje. To, ile zapłacimy ostatecznie za rozwód jest zależne od tego jak bardzo nasza sprawa jest skomplikowana. I oczywiście, na jaką pomoc się zdecydujemy.

Czy w sprawie rozwodowej można powołać adwokata z urzędu?

Jak najbardziej, jest taka możliwość. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga to uzasadnienia. By móc skorzystać z bezpłatnej pomocy adwokata bądź radcy prawnego z urzędu należy być zwolnionym przez sąd od kosztów w całości lub w części. W sytuacji, jeśli nie jest się zwolnionym przez sąd, należy wykazać, że nie posiadamy dostatecznych środków na opłacenie pełnomocnika. Wówczas konieczne jest złożenie wniosku i oświadczenia o stanie majątkowym. Jeśli sąd uzna, że adwokat bądź radca prawny jest konieczny, może przydzielić go z urzędu.