W szeregu procesów technologicznych kluczowe jest uzyskanie odpowiedniego stopnia filtracji cieczy, frakcji i gazów. W tym celu najczęściej stosuje się siatki filtracyjne wykonane ze stali nierdzewnej, które łączą w sobie wysoką skuteczność filtracji wraz z wyjątkową trwałością.
Filtracja jest procesem pozwalającym na oddzielenie substancji stałych od frakcji, cieczy i gazów przez mechaniczne zatrzymanie tych ciał stałych. W zależności od wielkości cząstek proces filtracji może polegać na przesiewaniu albo mikro, ultra lub nano filtracji.
W przypadku nieco większych ciał stałych najczęściej stosuje się siatki filtracyjne nierdzewne, które ze względu na swoje właściwości znalazły szerokie zastosowanie w różnych branżach. Wielkość oczek siatek wpływa na skuteczność procesu.
Budowa siatek filtracyjnych
Siatki filtracyjne najczęściej mają postać siatek karbowanych – krepowanych o oczkach kwadratowych albo są to siatki bezoczkowe, które zapewniają jeszcze większą dokładność filtracji i małe straty ciśnienia podczas filtracji. Dodatkowo, siatki mogą być jednowarstwowe albo wielowarstwowe.
Na ogół stosuje się siatki filtracyjne nierdzewne, które zapewniają odpowiednią odporność na korodowanie i dzięki temu są w stanie zapewnić optymalną trwałość i wytrzymałość podczas procesów filtracji.
Parametry siatek filtracyjnych to:
• odległość między środkami sąsiadujących drutów
• grubość drutu siatki
• wielkość oczka siatki
Firmy wykonujące siatki filtracyjne nierdzewne są w stanie dopasować je indywidualnie do oczekiwań użytkowników i wykonać w dowolnych parametrach.
Jak dobrać najlepszą siatkę filtracyjną?
Właściwy dobór siatki filtracyjnej ma kluczowe znaczenie dla efektywności i wydajności procesu filtracji.
Przy doborze siatki filtracyjnej pod uwagę bierze się następujące parametry:
• cel zastosowania
• pożądana dokładność filtracji
• warunki procesu filtracji, w tym ciśnienie, temperatura
• wymagania chemiczne
Poprzez analizę powyższych czynników można dobrać najlepszy rodzaj siatki filtracyjnej do konkretnego zadania.