Umowa franczyzowa – co to jest?
Umowa franczyzowa to specyficzny rodzaj umowy, w którym ustawodawca pozwala na znaczną dowolność w treści. Przy sporządzaniu takiego dokumentu wymagane jest poszanowanie prawa oraz zasad społecznego współżycia.
Umowa franczyzowa – co powinna zawierać?
Elementy, o których należy pamiętać przy sporządzaniu umowy franczyzowej to:
- czas trwania umowy,
- zasady przystąpienia do franczyzy,
- prawa i obowiązki stron podczas trwania umowy,
- kwestie związane z zabezpieczeniem tajemnicy firmy,
- zabezpieczenia oznaczeń sieci oraz znaków towarowych,
- szkolenia,
- działalność konkurencyjna,
- wysokość opłat związanych z marketingiem i licencją
- sprawy związane z promocją i reklamą,
- kwestie dotyczące rozwiązania umowy.
Umowa franczyzowa a akty prawne
Na końcu umowy zawsze umieszczane są akty prawne, które mają pomóc rozstrzygnąć kwestie, których nie reguluje umowa. Dodatkowo w umowie franczyzowej można zawrzeć na przykład informacje na temat kar umownych, zabezpieczeń i zobowiązań, które będą obowiązywać po zakończeniu trwania franczyzy.
Umowa franczyzowa – franczyza pomysłem na biznes
Franczyza jest dla osób, które chcą otworzyć własny biznes, ale wolą skorzystać już ze sprawdzonego pomysłu, zamiast tworzyć od podstaw coś zupełnie nowego. Franczyzodawca zobowiązuje się do poniesienia ryzyka związanego z przekazaniem całej swojej wiedzy i tajników na temat prowadzenia danego biznesu. Dlatego tak ważne jest dokładne sporządzenie umowy i zawarcie w niej zapisu, o tym że franczyzobiorca nie będzie ujawniał tych informacji osobom trzecim.
Jeśli chodzi o znaki towarowe i oznaczenia, umowa powinna regulować zasady oraz granice ich użytkowania. W umowie powinna być także zawarte oświadczenie franczyzobiorcy mówiące o tym, ze nie użyje on innych oznaczeń niż te, które zleci mu franczyzodawca.
Umowa franczyzowa – zapisy zabezpieczające strony
Zapis o działalności konkurencyjnej jest zabezpieczeniem dla franczyzodawcy i oznacza, że franczyzobiorca zobowiązuje się do prowadzenia biznesu o podobnym charakterze w danym rejonie, ustalonym w umowie. W trakcie trwania umowy obszar ten obejmuje cały teren, gdzie działa firma franczyzowa. Natomiast po rozwiązaniu umowy taki zakaz może jeszcze obowiązywać maksymalnie przez jeden rok i obejmuje on teren, gdzie franczyzobiorca prowadził swój biznes w ramach umowy franczyzowej.
Umowa franczyzowa – okres trwania
Umowa franczyzowa powinna być zawierana na okres, który pozwoli uzyskać przynajmniej zwrot poniesionych inwestycji. Dlatego z reguły podpisuje się ją przynajmniej na okres 5 lat, tak aby franczyzobiorca był w stanie rozkręcić swój biznes.
Niezwykle istotnie jest jednak zawarcie zapisów w umowie, które pozwolą na rozwiązanie umowy w przypadkach niedopuszczalnych zaniedbań lub przewinień.