Wynajem długoterminowy – alternatywa dla kupna samochodu?

W dzisiejszych czasach posiadanie samochodu to niemal konieczność. Trudno o inny sposób na swobodne przemieszczanie się i poczucie niezależności. Nie każdy ma jednak możliwość zakupu własnego auta, ponadto coraz więcej osób świadomie decyduje się na rezygnację z zakupu samochodu. Nie oznacza to jednak, że osoby te decydują się na podróżowanie komunikacją miejską czy ciągle proszą znajomych o podwiezienie. Przybywa osób, które uznają wynajem długoterminowy auta za doskonałą alternatywę jego kupna. Czy takie rozwiązanie jest opłacalne? Na czym polega wynajem długoterminowy i jakie są wady oraz zalety takiego rozwiązania?

Wynajem długoterminowym auta to forma dzierżawy samochodu na podstawie umowy, zawieranej na określony czas. Umowa zobowiązuje do opłacania miesięcznego abonamentu, w ramach którego zyskujemy dostęp do wybranego modelu samochodu. W umowie zawarte są wszelkie informacje dotyczące zasad użytkowania wypożyczanego auta, kwestię ubezpieczenia czy serwisowania wozu. A ile to wszystko kosztuje? Wynajem długoterminowy jest z pewnością opcją znacznie bardziej opłacalną niż wynajem na krótszy okres czasu. Jest to także rozwiązanie tańsze niż stałe korzystanie z taksówek. Warto mieć na uwadze, że miesięczna opłata za wynajem uwzględnia:

  • ubezpieczenie
  • koszty napraw i serwisowania
  • auto zastępcze
  • przeglądy

Wynajmując auto nie ponosimy zatem żadnych dodatkowych kosztów poza stałą, miesięczną opłatą – oczywiście za wyjątkiem tankowania. Koszt zakupu paliwa kształtowany jest liczbą przejechanych kilometrów i ponoszony jest przez wynajmującego. Zwolnienie z wszelkich formalności i dodatkowych, nieprzewidzianych kosztów czyni z długoterminowego wynajmu auta bardzo atrakcyjną opcję. Niewątpliwą zaletą skorzystania z oferty wypożyczalni aut jest możliwość wyboru optymalnego auta – mowa o mocy silnika, marce, wielkości samochodu czy kosztach jego eksploatacji (paliwo). Czym powinna cechować się dobra wypożyczalnia długoterminowa samochodów? Przede wszystkim atrakcyjnymi cenami i szerokim wyborem aut różnych marek. W Katowicach istnieje wypożyczalnia, która oferuje długoterminowy wynajem aut – floteocars.pl. Na stronie wypożyczalni można znaleźć bogatą ofertę wynajmu, kilkadziesiąt modeli samochodów różnych marek w atrakcyjnych cenach.

A czym różni się wynajem długoterminowy od leasingu? Decydując się na wynajem długoterminowy, możemy użytkować samochód wyłącznie przez czas trwania umowy. Jeśli natomiast chcielibyśmy po zakończeniu umowy wykupić auto – wówczas cena auta będzie dość wysoka. Z kolei leasing daje możliwość wykupu samochodu po preferencyjnej cenie. W przypadku tej formy dzierżawy samochodu cena zakupu będzie korzystniejsza.

Kto powinien zdecydować się na wynajmem długoterminowy? Z takiej opcji oferowanej przez wypożyczalnie samochodów powinien skorzystać każdy, kto potrzebuje stałego dostępu do samochodu, a nie może sobie pozwolić na razie na jego zakup. Może to wynikać z braku zdolności kredytowej, niechęci do pozbywania się zaoszczędzonej gotówki. Wynajem długoterminowy może sprawdzić się także u osób prowadzących firmę, potrzebujących reprezentacyjnego samochodu, wpływającego na wizerunek firmy. Każdy, kto zainteresowany jest wynajmem długoterminowym auta, z pewnością znajdzie wśród ofert wypożyczalni samochodów taką, która idealnie wpisze się w jego potrzeby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj