Fakturowanie online i faktoring – 2 usługi, które powinien znać każdy przedsiębiorca

Fakturowanie online i faktoring - 2 usługi, które powinien znać każdy przedsiębiorca

Każdy przedsiębiorca niemal codziennie wystawia i ewidencjonuje faktury. W dobie internetu nie trzeba już tworzyć szablonów w arkuszu kalkulacyjnym lub mieć zainstalowanych na swoim komputerze specjalnych programów. Fakturowanie online to usługa, która ułatwia codzienne funkcjonowanie wielu polskich przedsiębiorców.

Faktury elektroniczne zyskują na popularności i coraz częściej zastępują faktury wystawiane w formie papierowej. Już od wielu lat obowiązujące w Polsce prawo uznaje e-faktury za dowód księgowy o takim samym znaczeniu jak faktura papierowa, a przedsiębiorca wystawiający taki dokument w formie elektronicznej nie potrzebuje zgody swojego kontrahenta na zastosowanie takiej formy. Zgoda ta jest dorozumiana – jeżeli klient nie nie zgłosi obiekcji przed jej przyjęciem uznaje się, że wyraził zgodę na jej wystawienie.

Wystawianie faktur online – dlaczego fakturowanie online się opłaca?

Wystawianie faktur w sieci, ze względu na liczne zalety, zyskuje coraz większą grupę zwolenników. Fakturowanie online to oszczędność czasu i pieniędzy – a na tym zależy każdemu przedsiębiorcy. Fakturę wystawioną elektronicznie można wygodnie przesłać mailem do kontrahenta, a przy okazji załączyć w wiadomości link do szybkich płatności online. Dzięki temu skraca się czas oczekiwania na płatność. Programy umożliwiające wystawianie faktur online przechowują dane o sporządzonych dokumentach – łatwo więc do nich wrócić i wystawić kolejną fakturę online dla tego samego kontrahenta. Faktury online są też ekologiczne – do ich wystawienia niepotrzebny jest papier, co oznacza kolejne oszczędności i stanowi działanie proekologiczne.

Faktoring jako sposób na zachowanie płynności finansowej

Wystawianie faktur to początek drogi do finansowego sukcesu. Każda faktura musi być opłacona, a kontrahenci nie zawsze przestrzegają umownych terminów płatności. W niektórych branżach, np. transporcie lub spedycji, terminy płatności faktur są tak długie, że mogą poważnie wpłynąć na płynność finansową firmy. takim firmom z pomocą przychodzi faktoring – usługa świadczona przez banki i inne instytucje, które w zamian za prowizję opłacają faktury wystawiane przez przedsiębiorcę. Przedsiębiorca otrzymuje więc zapłatę za swoje towary i usługi w niemal błyskawicznym tempie, a faktor przejmuje na siebie konieczność oczekiwania na zapłatę faktury przez klienta przedsiębiorcy. Faktoring jest usługą cykliczną, a żeby móc z niej skorzystać konieczne jest spełnienie szeregu wymagań stawianych przez firmę faktoringową.

Fakturowanie online i faktoring – 2 usługi, które powinien znać każdy przedsiębiorca
5 (100%) 1 vote

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here