5 złotych rad dla młodych kierowców

Dopiero zdałeś egzamin na prawo jazdy i kupiłeś pierwszy samochód? Choć wydawałoby się, że to już koniec stresów, tak naprawdę to dopiero początek. Teraz czeka Cię bowiem „egzamin w terenie”, czyli początki zbierania doświadczenia za kółkiem. Sprawdź, o czym powinien pamiętać każdy młody kierowca – oto 5 naszych porad!

Ubezpieczenie to podstawa

Jedną z pierwszych rzeczy, o którą powinieneś zadbać po zakupie samochodu, jest zakup ubezpieczenia. W Polsce posiadanie OC jest obowiązkowe, a jego brak karany wysokim mandatem – nie warto zatem ryzykować. Niestety w przypadku młodych kierowców ubezpieczyciele często stosują taktykę zwyżek, które mają niejako rekompensować ich brak doświadczenia za kółkiem. Możesz jednak szukać ofert bez zniżek – wystarczy tylko porównać kilka z nich w kalkulatorze, a z pewnością znajdziesz tanie OC dla siebie.

Zasada ograniczonego zaufania na drodze

Wydaje Ci się, że to Ty ciągle popełniasz błędy, a pozostali kierowcy na drodze jeżdżą idealnie? W rzeczywistości wszyscy popełniamy błędy. Nie możesz więc liczyć na to, że pozostali uczestnicy ruchu drogowego będą cały czas jechać zgodnie z obowiązującymi zasadami. Nigdy nie jedź więc zbyt pewnie, lecz zawsze stosuj wobec innych kierowców zasadę ograniczonego zaufania. Z pewnością nie raz uratuje Cię to przed stłuczką lub poważniejszym wypadkiem i to zupełnie nie z Twojej winy.

Zasada ograniczonego zaufania na drodze

Korzystaj z rad doświadczonych

Na swoje pierwsze przejażdżki samochodem wybieraj się w towarzystwie innych, doświadczonych kierowców. Dzięki temu będziesz mógł zawsze spytać ich o radę na temat tego, jak zachować się w konkretnej sytuacji na drodze. Pamiętaj jednak, że nie możesz zawsze liczyć na pomoc innych – powinieneś więc zacząć budować własne doświadczenia. Jeśli się nie odważysz, zawsze będziesz słuchać innych i po pewnym czasie po prostu będziesz się bać samotnych przejażdżek. Zobaczysz, że po kilku samodzielnych wycieczkach samochodem będziesz się czuć za kółkiem coraz pewniej – a z dnia na dzień Twoje poczucie pewności będzie coraz większe.

Zadbaj o swój samochód

To co dla starszych kierowców jest rutyną, młodszych wciąż zaskakuje. Mowa tu chociażby o obowiązkowym przeglądzie technicznym, o którym nie możesz pod żadnym pozorem zapomnieć – jazda autem bez przeglądu może Cię bowiem słono kosztować. Choć stacje kontroli pojazdów mają zwyczaj przypominania klientom, że zbliża się koniec ważności badań technicznych, nie warto na to liczyć. Najlepiej zapisz tę datę w kalendarzu i ustaw powiadomienie, a na pewno nie zapomnisz!

Zobacz też, dlaczego przegląd to taka ważna sprawa: Co grozi za brak przeglądu auta?

Zadbaj o swój samochód

Cicha muzyka = większe skupienie

Zawsze marzyłeś o tej chwili, gdy będziesz w końcu jechać własnym samochodem, słuchając głośno ulubionych hitów? Ta chwila nadejdzie – najlepiej jednak, aby zrezygnować z niej na samym początku samodzielnej jazdy. Dlaczego? Głośna muzyka nieco ogranicza Twoją zdolność do skupienia. A skoro dopiero zaczynasz swoją przygodę z samodzielną jazdą, pewnie nie masz jeszcze wrobionych mechanizmów odpowiedzialnych za podzielność uwagi. Zadbaj więc o swoje bezpieczeństwo i zacznij od bezpiecznej jazdy bez żadnych rozpraszaczy. Spokojnie – z czasem nabierzesz wprawy i już nic nie będzie Ci przeszkadzać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj