Samochód to niezwykle popularny środek transportu, który dziś posiada znaczna część społeczeństwa. Każdy z nas potrzebuje samochodu do innych celów – jedni jeżdżą nim tylko do pracy i odwożą dzieci do szkoły, dla innych jest to z kolei jedyny środek transportu, którym udają się w każde miejsce. Niektórzy jednak, z różnych powodów, są zmuszeni do częstej jazdy nocą. Jakich zasad należy się trzymać, by nocna jazda była bezpieczna?
Maksymalna widoczność i mądre oświetlanie drogi
Dobra widoczność na drodze jest właściwie kluczowym elementem bezpiecznej jazdy, zarówno w dzień, jak i w nocy. Aby zapewnić sobie możliwie najlepszą widoczność, trzeba zwrócić uwagę na ustawienie świateł – ich pozycja powinna zapewnić właściwe oświetlenie drogi rozpościerającej się przed naszym samochodem.
Regulacja lamp powinna zostać zlecona profesjonalistom – każdy model auta posiada inne zasady, które dobry mechanik powinien znać. Jeśli jednak chcemy podjąć się tego sami, warto zapoznać się najpierw z instrukcją obsługi.
W czasie nocnych podróży warto pamiętać o odpowiedzialnym stosowaniu świateł. Tak zwane „światła długie“ powinny być użytkowane tylko wtedy, gdy na drodze panuje niewielki ruch. Pamiętajmy, że mogą one oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka oraz tych, którzy znajdują się przed nami, dlatego gdy widzimy taki pojazd, należy je wyłączyć.
Sprawne wycieraczki samochodowe
Sprawne i odpowiednio dobrane wycieraczki samochodowe zapewnią nam dobrą widoczność, usuwając zanieczyszczenia. O sprawności tych elementów świadczy obecność lub brak smug – jeśli pojawiają się one przy czyszczeniu szyb, to znak, że nasze wycieraczki samochodowe nadają się do wymiany. Nie należy z tym zwlekać, bo zła widoczność podczas nocnej jazdy może skutkować dużym niebezpieczeństwem na drodze. O konieczności wymiany wycieraczek samochodowych mogą informować nas też niecodzienne dźwięki podczas pracy – tarcie lub piszczenie.
Dbałość o lampy i szyby
Żadna lampa nie będzie działała w pełni efektywnie, gdy będzie brudna. Niestety, różnego rodzaju zanieczyszczenia są nieuniknione podczas jazdy, dlatego warto przemywać światła.
Równie ważna jest ich sprawność – jeśli zauważymy, że wypaliła nam się jedna z żarówek, należy niezwłocznie ją wymienić! Ważnym aspektem bezpiecznej jazdy są także czyste szyby, które warto regularnie czyścić specjalnym płynem (podobnie, jak lusterka).
Zwolnij i bądź uważny
Są takie chwile, gdy zależy nam na tym, by jak najszybciej dotrzeć do celu podróży. To zrozumiałe, ale nadmierna prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. Prędkość powinna być dostosowana do warunków pogodowych oraz ukształtowania podłoża. Bezpieczeństwo przede wszystkim!
Patrzenie w jeden punkt męczy wzrok i może sprawić, iż staniemy się senni. Warto patrzeć w różne miejsca, np. na pobocze i w lusterka. Jeżeli jednak nie możemy już poradzić sobie z uczuciem senności, warto się zatrzymać i – jeśli mamy taką możliwość – napić się kawy lub zjeść coś słodkiego.
Zasada ograniczonego zaufania
Nie każdy dobrze radzi sobie z jazdą w nocy. Warto, żebyśmy byli uważni za siebie i za innych kierowców, którym nie należy ślepo ufać – nie jesteśmy w stanie ocenić, jak czuje się w danej chwili inny uczestnik ruchu i czy nie jest on dla nas potencjalnym zagrożeniem. Dlatego czujność przede wszystkim!