Car sharing – jak rozliczyć wynajem auta na minuty?

Car sharing to popularna forma krótkoterminowego wynajmu aut, która małymi krokami wkracza na nasz krajowy rynek. Skorzystać mogą z niego już mieszkańcy większych polskich miast: Warszawy, Krakowa, Łodzi czy Poznania. O atrakcyjności usługi świadczy również wzrost zainteresowania firm, które coraz częściej inwestują w system wynajmu aut na minuty. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się głównym zaletom car sharingu dla przedsiębiorców oraz możliwościom rozliczenia wynajmu aut przez firmy.

Zalety car sharingu dla firm

Największą zaletą car sharingu jest przede wszystkim fakt, że procedura wynajmu auta jest szybka, łatwa i przyjemna. Cały pomysł opiera się na prostej zasadzie: firma zajmująca się wypożyczaniem aut udostępnia swoim potencjalnym klientom charakterystycznie oznakowane samochody zaparkowane w dowolnie wybranym miejscu w mieście z wyjątkiem stref objętych zakazem parkowania i terenów prywatnych. Firma korzystająca z wynajmu aut na minuty nie ponosi przy tym żadnych opłat związanych z ubezpieczeniem oraz eksploatacją auta – parkowaniem, paliwem czy myciem pojazdu. Płaci ona wyłącznie za czas wynajmu auta oraz przejechane kilometry.

Kolejnym plusem car sharingu jest możliwość jazdy po buspasach, ale tylko w przypadku samochodów elektrycznych. Mieszkańcy stolicy dzięki firmie innogy Polska mają do dyspozycji 500 aut marki BMW i3 oraz i3s, które są w pełni ekologiczne, gdyż nie emitują szkodliwych spalin. Korzystanie z elektrycznych aut na minuty przynosi więc firmom korzyści nie tylko w postaci skrócenia czasu przejazdu, ale także budowania proekologicznego wizerunku marki i przedsiębiorstwa.

W jaki sposób można rozliczyć wynajem aut?

Klient korzystający z usługi wynajmu auta już w momencie rejestracji powinien podjąć decyzję czy faktura zostanie wystawiona na osobę fizyczną, czy firmę. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z car sharingu wydatki z nim związane, mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z ustawą o VAT, wykorzystywanie samochodów osobowych na podstawie umowy najmu, leasingu lub innej formy umowy daje przedsiębiorcom możliwość odliczenia 50% VAT. Podatek można odliczyć również w całości, pod warunkiem, że:

  • usługa została nabyta w całości dla celów prowadzonej działalności gospodarczej,
  • w urzędzie skarbowym auto zostało zgłoszone na druku VAT-26,
  • dla celów podatku VAT przedsiębiorca prowadzi tzw. kilometrówkę,
  • w firmie sformułowano regulamin, którzy opisuje zasady wykorzystywania pojazdu w działalności.

Warto jednak pamiętać, że wszystkie wyżej wymienione warunki są do spełnienia tylko wtedy, gdy pojazd jest wykorzystywany przez dłuższy czas. W innym przypadku przedsiębiorca odlicza tylko 50% podatku VAT, pozostałe 50% to koszt uzyskania przychodu ujęty wraz z kwotą netto w księdze przychodów i rozchodów.

Car Sharing i jego opłacalność

Car sharing opłaca się przede wszystkim firmom w sytuacji, gdy pracownicy nie wymagają stałego dostępu do floty samochodowej, a auta są wykorzystywane sporadycznie. Częste poruszanie się po centrum miasta, które wiąże się przeważnie ze staniem w korkach, także stanowi argument przemawiający za skorzystaniem z wynajmu auta na minuty. Możliwość poruszania się po buspasach pozwoli bowiem znacznie szybciej i sprawniej dotrzeć do celu. Co więcej, przedsiębiorcy są w stanie zaoszczędzić na wydatkach związanych z eksploatacją pojazdów m.in.: kosztach amortyzacji, przeglądów, ubezpieczenia czy paliwa, co w skali roku przełoży się na znaczną sumę. Bezproblemowy dostęp do wynajmu aut na minuty sprawia, że to jest to doskonała alternatywa dla aut firmowych, a dzięki możliwości odliczenia VAT-u usługa staje się jeszcze bardziej atrakcyjna dla przedsiębiorców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj