Czym jest podnajem – czyli jak zarabiać na wynajmie, nie będąc właścicielem?

Podnajem ma miejsce wtedy, gdy wynajmujesz mieszkanie i podpisujesz z właścicielem umowę najmu, a potem podnajmujesz lokal innym, np. kilku osobom na pokoje. Daje to możliwość zarobku, gdy nie jesteś właścicielem danej nieruchomości. Sprawdź, na czym podlega podnajem, jakie są jego wady i zalety.

Kiedy możliwy jest podnajem?

Możesz podnajmować mieszkanie (całe lub pojedyncze pokoje) wtedy, gdy masz prawo do użytkowania nieruchomości, na podstawie umowy najmu, którą zawarłeś z właścicielem. Jednak nie jest to możliwe w każdej sytuacji. Aby podnajmować nieruchomość, musisz mieć zgodę właściciela mieszkania – najlepiej na piśmie. Regulują to przepisy Kodeksu Cywilnego.

Zanim podnajmiesz mieszkanie

Zanim zdecydujesz się na podnajem, powinieneś zacząć od analizy finansowej – ile miesięcznie możesz przeznaczać na najem mieszkania i jaki czynsz będziesz mógł opłacać w sytuacji, w której nie będziesz mieć podnajemców.

Następnie, jeśli znajdziesz już odpowiednie mieszkanie, policz, jaki czynsz mógłbyś nałożyć na podnajemców, aby Twoje zyski były zadowalające. Zastanów się, czy koszt czynszu nie będzie za wysoki, a co za tym idzie – czy znajdą się chętni na podnajem. Policz różnicę między kosztem najmu a wysokością czynszu, jaki będą płacić Twoi podnajemcy. Zastanów się, jaką część dochodów mógłbyś odkładać na nieprzewidziane wydatki związane z podnajmem, np. usterki czy chwilowy brak podnajemców.

Jakie mieszkania najlepiej podnajmować?

Zwykle korzystnym rozwiązaniem okazuje się najem dużego mieszkania i wynajmowanie pokojów wielu osobom, np. studentom lub tym, którzy zaczynają karierę zawodową. Praktyka pokazuje, że często jest to rozwiązanie korzystniejsze niż wynajem lub podnajem całego mieszkania jednemu podnajemcy.

Jak przygotować mieszkanie na podnajem i ile trzeba zainwestować?

Zanim wystawisz ogłoszenie o podnajem mieszkania, zastanów się, czy jest ono zadbane, czy ściany są odmalowane i czy lokal jest odpowiednio wyposażony. Zdarza się, że mieszkanie na podnajem trzeba doposażyć w podstawowe sprzęty (takie jak lodówka czy pralka) i meble (biurka, krzesła czy łóżka). W związku z tym może okazać się, że będziesz musiał zainwestować w nieruchomość od kilkuset złotych do nawet kilku czy kilkudziesięciu tysięcy – w zależności od skali zmian, jakie chcesz wprowadzić.

Jak przygotować mieszkanie na podnajem i ile trzeba zainwestować?

Ryzyko związane z podnajmem

Jeśli decydujesz się na wynajem mieszkania tylko po to, aby później je podnajmować, musisz liczyć się z tym, że nawet w miesiącach, w których nikt nie będzie podnajmować Twojego mieszkania, będziesz musiał płacić czynsz najmu, a także pozostałe opłaty, takie jak opłaty za media, internet czy telewizję.

Ponadto podnajem jest zajęciem czasochłonnym – począwszy od znalezienia odpowiedniej nieruchomości, przez jej przygotowanie, po znalezienie podnajemców i utrzymanie mieszkania.

Korzyści podnajmu dla właściciela mieszkania

Można byłoby zadać pytanie – po co ktoś chciałby wynajmować mieszkanie, jeśli druga osoba może dodatkowo zarobić na podnajmie? Po to, aby uniknąć przestojów w opłacaniu czynszu przez najemców i mieć pewny, regularny dopływ gotówki przez dłuższy czas. Najemca mieszkania bierze bowiem na siebie trudność związaną z szukaniem podnajemców i zarządzaniem nieruchomością.

Korzyści podnajmu dla najemcy mieszkania

Jeśli jesteś najemcą mieszkania i decydujesz się na podnajem, możesz zarabiać na podnajmowaniu lokalu wtedy, gdy nie jesteś jego właścicielem. Oznacza to, że nie wydajesz pieniędzy na kupno mieszkania na wynajem, a mimo wszystko możesz zwiększyć swoje miesięczne dochody.

Warto wiedzieć

Jeśli jednak chcesz zainwestować w nieruchomość i zdecydować się na kupno mieszkania, przydatna może okazać się wiedza na temat cen transakcyjnych i cen ofertowych. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, na czym polega różnica i jak wynegocjować korzystne warunki kupna mieszkania.

Pamiętaj, żeby odpowiednio przygotować się do podnajmu. Dokonaj analizy finansowej, przygotuj się na sytuację, w której brakuje Ci podnajemców lub osoby podnajmujące mieszkanie, nie płacą.

Chcesz wiedzieć więcej na temat cen nieruchomości? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj