Jaki samochód będzie najlepszy dla początkującego kierowcy?

Przerobienie setek pytań teoretycznych, godziny jazd z instruktorem, wreszcie egzamin zakończony pozytywnym wynikiem i… udało się! Odbierasz prawo jazdy. Zwykle wkrótce potem przychodzi czas na wybór i zakup pierwszego własnego auta. Jaki powinien być samochód dla początkującego kierowcy?

Bezpieczny

Pierwsze miesiące za kierownicą po uzyskaniu uprawnień do prowadzenia pojazdów to wciąż w głównej mierze dalsza nauka jazdy i zdobywanie doświadczenia. Statystyki są nieubłagane: to właśnie młodzi, początkujący kierowcy są najczęściej (w przeliczeniu na 10 tys. osób) sprawcami wypadków drogowych. Dlatego, kupując pojazd dla świeżo upieczonego kierowcy, warto wybrać taki, który będzie wyposażony w elementy zwiększające bezpieczeństwo kierującego. Należą do nich przede wszystkim: ABS, poduszki powietrzne czy wspomaganie kierownicy.

Również ze względów bezpieczeństwa na początek lepiej będzie zrezygnować z szybkich modeli o dużej mocy silnika. Są one bowiem nie tylko trudniejsze do opanowania w czasie jazdy, lecz także znacznie droższe do ubezpieczenia – a w końcu w przypadku młodych kierowców składka OC jest i bez tego dosyć spora. Więcej na temat obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla właścicieli pojazdów mechanicznych przeczytasz na stronie: https://cuk.pl/ubezpieczenia/samochod/oc.

Niedrogi

Druga istotna sprawa to kwestie finansowe, gdyż młode osoby zwykle dysponują mniejszym budżetem. Wybierając konkretny model, uwzględnij nie tylko koszty zakupu, lecz także eksploatacji oraz wspomnianego już ubezpieczenia. W przypadku samochodów używanych ceny są wprawdzie niższe, ale z reguły częściej konieczne są później odwiedziny u mechanika. Z kolei ubezpieczenia to ten element, na którym nie warto oszczędzać – choć z pewnością warto poświęcić czas na znalezienie opcji najbardziej korzystnej cenowo. Pomoże Ci w tym np. internetowy kalkulator ubezpieczeń.

Niezawodny

Dla młodego kierowcy już samo samodzielne wyruszenie w trasę to spore wyzwanie i stres. Dlatego warto móc liczyć na niezawodność swojego pojazdu, aby dodatkowo nie stresować się awarią, ale skupić się na drodze i zdobywaniu doświadczenia. Kiedy jednak usterka mimo wszystko Ci się przydarzy – dobrze, żebyś mógł liczyć na pomoc. Zapewni ją odpowiedni pakiet ubezpieczenia Assistance.

Zakup pierwszego samochodu to ważna decyzja. Warto wybrać model przede wszystkim bezpieczny i niezawodny, aby móc bez przeszkód cieszyć się jazdą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj