Jakich dokumentów może potrzebować notariusz? Bądź przygotowany

Wizyta u notariusza wymaga pewnego przygotowania, jednak nie musi być związana z dużym stresem. Zależnie od powodu wizyty będziemy potrzebować zestawu odpowiednich dokumentów, dzięki którym czynności notarialne zostaną przeprowadzone szybciej i sprawniej. Dlatego stworzyliśmy poradnik, z którego dowiesz się, jakie dokumenty musisz przygotować do wizyty u notariusza – takim przygotowaniem oszczędzisz sobie stresu.

Dokumenty niezbędne przy każdej wizycie

Jest zestaw dokumentów potrzebnych do aktu notarialnego, który musisz zabrać ze sobą niezależnie od przyczyny wizyty u notariusza. W tym wypadku rozróżniamy jedynie dokumenty dla osoby fizycznej lub prawnej, na przykład spółki. Podstawowe dokumenty pomogą w identyfikacji i uporządkowaniu Twoich danych.

Jakie dane musi otrzymać notariusz w przypadku osoby fizycznej?

  • Twoje imię i nazwisko, imiona rodziców,
  • Dane z dowodu osobistego (numer, data ważności),
  • PESEL,
  • Adres zamieszkania,
  • Stan cywilny.

Pamiętaj, że w przypadku pełnomocnictwa niezbędny będzie wypis aktu notarialnego pełnomocnictwa.

Z kolei w przypadku osoby prawnej, musisz dostarczyć notariuszowi dane takie jak:

  • Aktualny odpis z KRS,
  • Numery REGON i NIP,
  • Informacje o danych wymienione powyżej, dla osoby fizycznej reprezentującej na przykład spółkę,
  • Uchwałę organu osoby prawnej obejmującą zgodę na dokonanie czynności.

Posiadając wszystkie te informacje i dokumenty możesz mieć pewność, że jesteś przygotowany w podstawowym zakresie. Kolejny krok to zapoznanie się z dokumentami, których potrzebujesz do konkretnego celu wizyty u notariusza.

Przyjrzyjmy się kilku przykładom takich aktów notarialnych.

Dokumenty potrzebne przy sprzedaży działki

To jeden z najczęstszych powodów wizyty u notariusza. Dokumenty potrzebne przy sprzedaży działki będą różnić się zależnie od tego, czy sprzedajesz działkę niezabudowaną czy zabudowaną. W obydwu przypadkach niezbędne będą dokumenty takie jak odpis księgi wieczystej, podstawa nieruchomości, zaświadczenie z NUS, wypis z rejestru gruntów czy decyzję o podziale lub scaleniu nieruchomości. Różnica polega na tym, że do sprzedaży działki zabudowanej musimy dodatkowo dostarczyć świadectwo charakterystyki energetycznej.

Dokumenty przy sprzedaży mieszkania

Tutaj rozróżniamy podpisanie umowy sprzedaży odrębnej własności lokalu na rynku wtórnym lub rynku pierwotnym, czyli od dewelopera. W pierwszym przypadku należy uwzględnić takie dokumenty przy sprzedaży mieszkania jak zaświadczenie o opłaconym podatku od spadku i darowizn lub o nabyciu zwolnionym z podatku, a także postanowienie Sądu o prawie nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia. Jeżeli chcemy spisać akt dotyczący sprzedaży na rynku pierwotnym, potrzebujemy aktu notarialnego potwierdzającego nabycie naszej nieruchomości przez dewelopera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj