Raportowanie produkcji jest ważną częścią zarządzania procesem produkcyjnym każdej firmy. W dzisiejszym świecie coraz więcej procesów jest zautomatyzowanych. To samo dotyczy przedsiębiorstw. QMS to system zarządzania jakością, dzięki któremu możliwe jest podejmowanie lepszych decyzji dotyczących zarządzania produkcją. Czy warto wprowadzić taki system w swojej firmie? Wyjaśniamy!
Czym są systemy zarządzania jakością?
QMS to narzędzia, które pomagają organizacjom zarządzać ich jakością. Pomagają w identyfikacji i zmniejszeniu ryzyka wad jakościowych. Systemy zarządzania jakością są zwykle stosowane przez firmy, które muszą stworzyć produkt lub usługę o wysokiej jakości. Branże takie jak produkcja, przemysł, sklepy internetowe i budownictwo przyjęły te narzędzia, aby zminimalizować ryzyko powstania defektu podczas produkcji lub świadczenia usług.
Narzędzia te pomagają firmom określić, gdzie w procesie ich produkty lub usługi nie spełniają oczekiwań. Pomaga im to uniknąć marnowania czasu lub zasobów na rzeczy, które nie przynoszą oczekiwanych wyników i skupić się na tym, co wymaga naprawy. QMS został zaprojektowany tak, aby był prosty i łatwy w użyciu, aby zapewnić, że można go łatwo zintegrować z procesem organizacji bez większych zmian. System zarządzania jakością to zestaw procedur, zasad i narzędzi stosowanych przez organizację w celu polepszenia jakości. Systemy zarządzania jakością mają na celu zapewnienie ram dla ciągłego doskonalenia procesów, produktów, usług i ludzi w organizacji. Obejmuje to identyfikację problemów i ich skuteczne rozwiązywanie poprzez różne działania, takie jak planowanie rozwoju lub przeprojektowanie.
Jakie są rodzaje systemów zarządzania jakością?
Systemy zarządzania jakością to narzędzia programowe, które pomagają twórcom oprogramowania i kierownikom projektów w zarządzaniu, monitorowaniu i kontrolowaniu jakości ich produktów. Systemy zarządzania jakością mają na celu zapewnienie wysokiej jakości w procesie produkcyjnym. Pomagają w monitorowaniu, kontrolowaniu i mierzeniu produkcji od początku do końca. QMS to złożony system, który może składać się z kilku mniejszych systemów. Razem dają one pełny obraz tego, jakie procesy zachodzą w przedsiębiorstwie. QMS systems będzie się więc różnić w zależności od danej firmy i tego, jakie procesy w niej zachodzą.
Andon
Jednym z najczęściej stosowanych narzędzi QMS jest Andon. System Andon został opracowany przez firmę Toyota Motor Company w Japonii w latach 50. XX wieku. Celem systemu Andon było usprawnienie procesów produkcyjnych w Toyocie oraz zapewnienie kontroli jakości. Dopiero kiedy system ten wyszedł poza Japonię, stał się popularny wśród amerykańskich producentów samochodów. System Andon jest obecnie używany w wielu branżach, w tym w produkcji, budownictwie, usługach, opiece medycznej, edukacji i sektorach rządowych. Jest to prosty, ale skuteczny system zarządzania produkcją, który pomaga pracownikom śledzić ich pracę i zapewnia im informacje zwrotne na temat ich wydajności.
System działa przy użyciu trzech kolorów świateł, aby zasygnalizować problem w procesie produkcyjnym. Zapalenie się czerwonego koloru oznacza problem z bieżącym procesem, który może mieć poważny wpływ na przyszłe procesy. Pomarańczowy kolor zapala się, gdy występuje problem ze sprzętem lub materiałami, ale możliwe jest szybkie rozwiązanie problemu. Natomiast trzeci, zielony kolor wskazuje, że produkcja przebiega bez żadnych problemów.
Pick by Light
Pick by Light to system wspomagający kompletację zamówień, który pomaga w wydajniejszej dystrybucji towarów z jednego miejsca do drugiego. Może być stosowany w firmach, w których istnieje potrzeba kompletacji zamówień lub dystrybucji towarów. Pick by Light zwiększa szybkość dystrybucji, redukuje błędy i poprawia dokładność. W tym systemie również został wykorzystany system świateł. Po zidentyfikowaniu przez system danego zamówienia światła świecą się w odpowiedniej kolejności. Pracownik jest informowany również o tym, jaką ilość danego towaru powinien pobrać. Jest to prosty i intuicyjny system. Pick by Light umożliwia pracownikom wydajniejszą pracę, skracając czas potrzebny na kompletację zamówień i zwiększając produktywność.
Czy warto wprowadzić w firmie system zarządzania jakością?
W dobie nowoczesności zarządzanie jakością jest koniecznością w każdej firmie. System zarządzania jakością w przedsiębiorstwie pomaga poprawić produktywność i efektywność organizacji. Korzyści z jego wprowadzenia jest wiele. Systemy zarządzania jakością są obecnie wykorzystywane przez firmy do identyfikowania wąskich gardeł w produkcji i odpowiedniego ich raportowania. Pomaga to firmom skoncentrować się na tym, co muszą zrobić lepiej, aby w przyszłości mogły usprawnić swoją działalność.
Raportowanie produkcji to sposób przekazywania informacji produkcyjnych. Jest to sposób dla menedżerów i interesariuszy na zrozumienie postępów ich projektów. Obejmuje wszystkie kroki podjęte w celu wytworzenia produktu lub usługi i może zawierać informacje o harmonogramie, budżecie, zasobach i innych powiązanych wskaźnikach. Raportowanie produkcji jest wykorzystywane przez organizacje nie tylko do śledzenia ich postępów lub wydajności. Pomaga również podejmować lepsze decyzje na podstawie dostarczonych ich danych. Cyfryzacja raportowania produkcji przyniosła wiele zmian w branży. Na przykład wiele firm przeszło z dokumentów papierowych na dane przechowywane na serwerze. Ułatwiło to firmom przechowywanie informacji i efektywniejsze udostępnianie ich zespołom i klientom.
System zarządzania jakością to bardzo ważny element wielu przedsiębiorstw. Jego wprowadzenie wiąże się z poniesieniem przez firmę wysokich kosztów, co zniechęca wiele przedsiębiorstw. Natomiast warto zwrócić uwagę na to, że dzięki QMS możliwe jest szybkie zidentyfikowanie procesów, które generują największe koszty i podjęcie działań mających na celu ich zmniejszenie.
Partnerem artykułu jest raionsoftware.pl