Zabawki edukacyjne – wybieramy prezent dla 5 latka

Wchodząc do sklepu z zabawkami można dostać zawrotu głowy od ilości i różnorodności zabawek dla dzieci. Jak wybrać te najodpowiedniejsze dla dzieci w wieku przedszkolnym, które skończyły już 5 lat i rozpoczynają swoją przygodę z edukacją. Chcemy, by dzieci prawidłowo się rozwijały i zdobywały nowe umiejętności, odkrywały swoje talenty i zainteresowania. To właśnie dobrze wybrane zabawki najlepiej nam w tym pomogą. Chcesz dobrze wybrać prezent dla 5 latka? Skorzystaj z ciekawych propozycji.

Jedyne w swoim rodzaju klocki Clics

Klocki to zawsze trafiony prezent dla dziecka. Trzeba jednak sięgać po te najprostsze, łatwe w budowaniu, które nie ograniczą kreatywności
i pomysłowości dziecka, a wręcz przeciwnie pozwolą mu zbudować wszystko, co tylko zaprojektuje jego wyobraźnia.

Idealne na prezent dla 5 latka będą więc z całą pewnością klocki clics. Zestawy tych kolorowych, edukacyjnych klocków tworzą setki różnych konstrukcji ograniczonych tylko wyobraźnią budowniczego. Są bardzo masywne, wykonane z bardzo dobrej jakości plastiku, a dzięki unikalnemu systemowi łączenia stwarzają nieograniczone możliwości konstruowania trójwymiarowych budowli.

Wybór jest naprawdę bardzo szeroki. Kolorowe klocki pokryte błyszczącym brokatem, z których można zbudować na przykład torebkę dla małej księżniczki, klocki świecące w ciemności, z których powstać może na przykład statek kosmiczny, który musi być dobrze widoczny w ciemnej galaktyce lub zestawy wyposażone w koła, by umożliwić zbudowanie najszybszych
i najbardziej wymyślnych pojazdów. To wszystko znajdziemy w pudełkach klocków clics.

Klocki te bardzo łatwo utrzymać w czystości, co na pewno ucieszy rodziców. Są bardzo wytrzymałe, można więc bez obaw prać je w pralce.

Wyjątkowe książki dla 5 latka

Książki to zawsze trafione prezenty zarówno z okazji urodzin, imienin, jak i świąt czy innych okazji. Dobrze wybrana książka, będzie prezentem, który nie tylko zainteresuje dziecko i ucieszy, ale również będzie spełniał szeroką funkcję edukacyjną.

Książki dla 5 latków powinny być napisane językiem prostym, zrozumiałym dla odbiorcy w tym wieku. Powinny również posiadać ciekawą fabułę oraz kolorowe, rozbudzające wyobraźnie dziecka obrazki. Dobrym pomysłem będą również edukacyjne wierszyki oraz rymowanki, zwłaszcza Jana Brzechwy czy Juliana Tuwima.

Idealne będą wszelkiego rodzaju obrazkowe atlasy świata dla najmłodszych, które językiem obrazkowym, genialnym w swojej prostocie, opowiedzą dziecku o danym kontynencie, kraju, jego mieszkańcach czy zwyczajach.. Dzięki temu dziecko z łatwością dowie się, że na przykład we Francji mamy sery, ślimaki i wysokie góry do wspinania się. To wiedza w pigułce, która zajmie dziecko na długie godziny.

Sporo ciekawych informacji dostarczy również dziecku książka „Dlaczego ryby nie toną” oraz „Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy”. To książki, które oprócz dostarczenia dziecku wielu cennych informacji, mają również za zadanie wciągnąć czytelnika w świat zagadek i tajemnic, które dzieci uwielbiają. Dodatkowo przepiękne, barwne ilustracje rozbudzą wyobraźnię maluchów i nie pozwolą się oderwać od lektury.

Bardzo ważna dla dziecka w wieku 5 lat jest także edukacja emocjonalna. Zdolność rozróżniania i nazywania swoich uczuć pomaga dzieciom
w codziennym funkcjonowaniu i znacznie ułatwia im kontakty z rówieśnikami. Idealna na prezent dla 5 latka będzie więc książka „Lew Staszek i siła uważności” napisana przez Agnieszkę Pawłowską.

Kraina Uważności to seria książeczek o potędze uważności dostępnej każdemu, niezależnie od wieku. Tytułowy bohater, lew Staszek ma pewien problem. Nad jego głową od czasu do czasu pojawiają się burzowe chmury symbolizujące silne emocje, z którymi nie potrafi sobie poradzić. Co gorsza, przez te burzowe chmury zdarza mu się sprawiać przykrość swoim przyjaciołom, a on wcale tego nie chce. Książka opowiada o tym dlaczego uciekanie przed emocjami nie do końca jest dobrym pomysłem, podobnie jak walka z nimi oraz jak można sobie z nimi skutecznie poradzić. Taka wiedza dla każdego dziecka, zwłaszcza 5 latka, będzie na pewno bezcenna.

Trafione gry dla dzieci czyli zabawa w zgadywanie

Wspaniałym prezentem dla 5 latka będzie gra Kim jestem? Każdy z graczy losuje po jednej karcie ze stosu i umieszcza ją na opasce osoby z prawej strony. Zadaniem każdego z graczy jest odgadnięcie KIM SIĘ JEST, na podstawie zadawanych pytań i odpowiedzi reszty graczy. Podczas zabawy można udzielać jedynie odpowiedzi TAK lub NIE. Wygrywa ta osoba, która pierwsza zgadnie, co przedstawia jej karta.

5 latki zainteresuje również gra Zgadnij kto to? Oryginalna gra
w zgadywanie, która polega na zadawaniu pytań, aby poznać tożsamość tajemniczej postaci, którą gra nasz przeciwnik. Gra ta występuje w wielu bardzo ciekawych odsłonach. Idealna dla dziewczynek wersja z konikami pony czy księżniczkami Disneya lub dedykowana chłopcom z obrazkami potworków lub samochodów z bajki Cars.

Tego typu gry pomagają dziecku w nauce tworzenia pytań, dostrzegania różnic między obrazkami a także szukania wspólnych elementów.

Puzzle, które uczą koncentracji i spostrzegawczości

Warto od najmłodszych lat zaznajamiać dzieci z układankami, ponieważ dzięki temu nauczą się szybciej czytać. Jak twierdzą psychologowie, układanie puzzli to dla mózgu dziecka doskonała gimnastyka, dzięki której można uniknąć dysleksji, ale to nie jedyny powód, by na prezent dla 5 latka wybrać właśnie puzzle.

To zabawka, która uczy nie tylko koncentracji, kreatywności czy spostrzegawczości, ale przede wszystkim cierpliwości, z którą wielu 5 latków ma spory problem.

Puzzle dla dzieci występują w wielu odsłonach:

 • puzzle do opowiadania – to propozycja zwłaszcza dla przedszkolaków. Czytając piękną bajkę, możemy wspólnie z dzieckiem układać puzzle ilustrujące przebieg zdarzeń.
 • puzzle dotykowe – z reguły składające się z większych elementów. Dodatkowo w tych elementach można wyjmować poszczególne części, jak ludziki lub zwierzęta i dowolnie układać poza powierzchnią puzzli. Dlaczego dotykowe? Ponieważ dziecko dotykając poszczególne elementy, na przykład zwierzęta czuje sierść lwa i małpy, skórę krokodyla i węża, uczy się w ten sposób o zwierzętach i rozwija zmysł dotyku.
 • puzzle do kąpieli – wykonane z pianki, są specjalnie przystosowane do zabawy w wannie. Po namoczeniu przyklejają się w łatwy sposób do wanny
  i glazury. Można bawić się nimi zarówno podczas kąpieli, jak i na dywanie.
 • puzzle z mapą świata – to propozycja dla wszystkich małych odkrywców, których ucieszy wyprawa przez kontynenty! Dzieci poznają rozmaite gatunki zwierząt, dowiadują się, na jakim kontynencie można je spotkać. Poziom trudności takich puzzli będzie odpowiedni dla 5 letniego dziecka.
 • puzzle przestrzenne w 3D – najczęściej wykonane są z drewnianych lub plastikowych elementów. Poszczególne elementy są precyzyjnie wycięte laserowo i wystarczy jedynie oddzielić je od wykroju. Takie puzzle pozwalają stworzyć na przykład bardzo ciekawe pojazdy i to bez użycia kleju czy nożyczek. Wszystko, czego potrzebujemy to instrukcja i trochę wolnego czasu. Prosta konstrukcja
  i mała ilość części sprawią, że nawet mniejsze dzieci nie będą miały problemu
  z ukończeniem budowy takich modeli, które później posłużą im również do zabawy.

Świetnym wyborem będą również tradycyjne puzzle wieloelementowe, które w zależności od ilości elementów oraz ich wielkości możemy dopasować do umiejętności dziecka. W sklepach znajdziemy puzzle z księżniczkami, zwierzętami, pojazdami czy krajobrazami, wybór jest bardzo szeroki, można więc bez trudu trafić w gust malucha i sprawić mu miłą niespodziankę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj