Ubezpieczenie domu – poznaj najważniejsze fakty!

Kupując nieruchomość warto kupić odpowiednie ubezpieczenie. Ma ono stanowić zabezpieczenie w razie, gdyby w budynku doszło do jakichś szkód lub gdyby z naszej winy coś wydarzyło się sąsiadowi. Warto jednak wiedzieć, że ubezpieczenia są różne. Dowiedz się, jak ubezpieczyć swój dom!

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie domu?

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie domu?

Bardzo często jest tak, że jeśli kupujemy dom lub nieruchomość posiłkując się kredytem hipotecznym, to bank wymaga od nas wykupienia polisy z określonego towarzystwa ubezpieczeniowego. Zazwyczaj zakres takiego ubezpieczenia może być ograniczony, dla banku najistotniejsze jest ubezpieczenie konstrukcji – murów, bo tego dotyczy kredyt. Ubezpieczenie może nie zawierać np. odpowiedzialności cywilnej. Czyli jeśli z powodu źle podłączonej pralki w naszym mieszkaniu zalejemy sąsiada, to za naprawy będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Możemy sami poszukać i kupić polisę, która będzie miała większy zakres ubezpieczenia. Pomocna może okazać się wizyta w biurze ubezpieczeniowym albo skorzystanie z porównywarki. Nigdy też nie jest tak, że jedna polisa będzie odpowiadać każdemu. O ile dom warto ubezpieczyć od powodzi, o tyle raczej nie będzie miało to większego sensu w przypadku mieszkania na trzecim piętrze. Dlatego też dobrze jest czytać, co do podpisania podsuwa nam agent i sprawdzać, za jaki zakres ochrony będziemy płacić, i czy jest nam to potrzebne.

Co może obejmować ubezpieczenie domu?

Co może obejmować ubezpieczenie domu?

Nie ma uniwersalnej polisy obejmującej cały budynek. Poszczególne ubezpieczenia prezentują nieco odmienne wersje podstawowej ochrony. W skład takiej asekuracji mogą wchodzić:

  • same mury i tzw. elementy stałe (czyli np.: okna, drzwi, płytki, szafy w zabudowie),
  • ruchomości (meble, sprzęt RTV, AGD, ale też inne elementy, nawet takie jak książki czy kolekcja butów),
  • garaże i budynki gospodarcze, a nawet ogrodzenie. Jeśli garaż czy pomieszczenie gospodarcze nie są połączone z ubezpieczaną nieruchomością, można na nie zakupić osobną polisę.

Do nas samych należy decyzja, co chcemy, żeby było objęte ochroną. Większość ubezpieczycieli będzie w stanie przedstawić stosowną ofertę, choć ceny polis mogą okazać się różne. W przypadku naszego domu każdy z wymienionych elementów jest dla nas ważny. Ale jeśli potrzebna nam polisa na mieszkanie, które przeznaczamy pod wynajem, to może wystarczy ochrona samych ścian i części nieruchomych.

Inną istotną sprawą jest zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia. Taki dokument dokładnie mówi o tym, jakie wymagania muszą zostać spełnione, żeby ubezpieczenie stanowiło ochronę, a kiedy nie będziemy mogli na nią liczyć.

Jeśli nie wiemy na jaką firmę ubezpieczeniową się zdecydować, warto poszukać w Internecie opinii innych użytkowników, aby uniknąć ich błędów.

 jaką firmę ubezpieczeniową wybrać

Równie ważna jest suma ubezpieczenia. Jest to kwota określona w polisie, która stanowi maksymalne odszkodowanie, które może zostać nam wpłacone. Jeśli suma ubezpieczenia będzie zaniżona, może się okazać, że w przypadku poważnego naruszenia naszego dobytku, wypłacone odszkodowanie nie pokryje wydatków. W oszacowaniu tej kwoty pomoże nam agent ubezpieczeniowy lub rzeczoznawca.

Podstawowy zakres ubezpieczenia nieruchomości najczęściej zawiera takie zdarzenia jak: pożar, uderzenie pioruna, dym i sadza, wybuch, upadek statku powietrznego, uderzenie pojazdu, silny wiatr, zalanie, osuwanie się ziemi, upadek drzew lub masztów.

Można do tego dodać także inne ryzyka rozszerzające zakres ubezpieczenia, np.: powódź, zalanie w wyniku zjawisk atmosferycznych, uszkodzenie powierzchni szklanych, trzęsienia ziemi, włamania z kradzieżą albo dewastacji. Od kradzieży można ubezpieczyć prawie każdy element domu czy mieszkania (chyba, że został wyłączony w OWU – Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) czyli: meble, sprzęt RTV, AGD, komputer czy laptop, sprzęt turystyczny, sportowy, ubrania i biżuteria etc. Najlepiej mieć zdjęcia przedmiotów, które zostały wymienione w polisie bądź dowód ich zakupu – mogę być potrzebne przy rozpatrywaniu wniosku zgłaszającego kradzież. Warto także pamiętać, że ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania jeśli mieszkanie nie jest odpowiednio zabezpieczone, np. nie ma zamków z atestem w przypadku ochrony przed włamaniem czy też nie widać śladów włamania, co może świadczyć o tym, że drzwi czy okna nie były szczelnie zamknięte.

Rozszerzenie zakresu ubezpieczenia podstawowego wiąże się z dodatkową opłatą.

Rozszerzenie zakresu ubezpieczenia podstawowego wiąże się z dodatkową opłatą.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat, jak zachować się po włamaniu do mieszkania przeczytaj nasz artykuł. A ponieważ przezorny zawsze ubezpieczony, dobrze pomyśleć też o ochronie domu we własnym zakresie. Sprawdź, jakie są zalety monitoringu w domu.

1 KOMENTARZ

  1. Cześć Do niedawna nigdy nie myślałem o ubezpieczeniu domu. Mój przyjaciel miał pożar w domu. Niestety jego dom nie był ubezpieczony, więc wszystkie koszty spadły na jego ramiona. Oczywiście, że mu pomogłem. Potem natychmiast zwróciłem się do firmy ubezpieczeniowej. Teraz radzę wszystkim, aby to zrobili. W końcu wszystko może się wydarzyć w życiu, aw najgorszym wypadku pozostaniesz bezdomny. Wiem, że wielu się ze mną nie zgodzi i powie „Kozła doić próżno”, ale z drugiej strony lepiej jest zachować spokój z zakwaterowaniem. Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj