Obsługa prawna nieruchomości – na czym dokładnie polega?

Na rynku usług prawnych już od dłuższego czasu można znaleźć propozycje związane z obsługą prawną nieruchomości. Takie określenie jest bardzo pojemne i nie mówi zbyt wiele. Warto zatem wyjaśnić, na czym w praktyce może polegać obsługa prawna nieruchomości. Ciekawym przykładem takiej usługi jest pomoc prawnika związana z komercjalizacją nieruchomości. Na wstępie należy wytłumaczyć, czym w ogóle jest wspomniana komercjalizacja nieruchomości. W dalszej kolejności nasz artykuł wyjaśnia, dlaczego podczas takiej komercjalizacji wsparcie prawnika będzie niezbędne.

Dzięki komercjalizacji nieruchomość zaczyna zarabiać …

Jeżeli chodzi o nieruchomości komercyjne (głównie biurowe oraz handlowe), to pod pojęciem komercjalizacji rozumiemy proces, dzięki któremu dany budynek zaczyna na siebie zarabiać. Innymi słowy, komercjalizacja nieruchomości to proces, w ramach którego zostają zawarte odpowiednie umowy najmu. Chodzi o umowy zapewniające oczekiwany zysk. Jednocześnie muszą się one cechować akceptowalnym poziomem ryzyka dla właściciela nieruchomości.

Komercjalizacja budynków to dość skomplikowany proces, który wymaga uwzględnienia zarówno aspektów typowo finansowych, jak i prawnych. Obsługa prawna nieruchomości przeznaczonych do komercjalizacji zapewnia, że ważne kwestie prawne nie zostaną pominięte. Chodzi między innymi o to, żeby zawierane umowy najmu były zgodne z wymaganiami banków i funduszy inwestycyjnych finansujących budowę. Z drugiej strony, proponowane najemcom warunki umów nie mogą być zbyt restrykcyjne, bo w przypadku powierzchni komercyjnych na wynajem funkcjonuje wolny rynek.

Obsługa prawna nieruchomości ogranicza ryzyko sądowe

Właściciele nieruchomości komercyjnych korzystają z obsługi prawnej między innymi po to, aby proponowane najemcom umowy najmu były profesjonalne i dopracowane. Problemy z takimi umowami, niestety mogą wzbudzać wątpliwości co do profesjonalizmu wynajmującego. Obsługa prawna nieruchomości ma także sprawiać, że dokładne klauzule umowne będą ograniczały ryzyko sporów sądowych z najemcami. To kwestia szczególnie ważna w przypadku wynajmu nieruchomości komercyjnych, gdzie umowy cechują się sporą swobodą kontraktową.

Zadaniem dla doświadczonego prawnika jest również stworzenie innych potrzebnych dokumentów takich jak np. regulamin centrum handlowego. Wykwalifikowany ekspert może dodatkowo czuwać nad bieżącym wykonywaniem umów najmu i umów związanych z administracją oraz eksploatacją budynku.

Pandemia pokazała jak ważne jest dobre wsparcie prawne

Pandemia koronawirusa w szczególnie wyraźny sposób udowodniła, jak ważna jest odpowiednia obsługa prawna nieruchomości. Wielu właścicieli nieruchomości komercyjnych znalazło się bowiem w sytuacji sporu z najemcami. W takich przypadkach, obsługa prawna nieruchomości również okazuje się użyteczna, gdyż ekspert może być zaangażowany w negocjacje z najemcami. Warto pamiętać, że negocjacje są standardowym elementem pracy specjalistów zajmujących się prawną obsługą komercjalizowanych nieruchomości. Chodzi między innymi o negocjacje związane z odnowieniem wygasających umów lub z polubownym rozwiązaniem sporów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj