Umowa b2b co to jest?

Umowa b2b co to jest

W ostatnich czasach formuła współpracy B2B staje się jeszcze popularniejszą opcją dla przeciętnej umowy o pracę. Chociaż może wykazać się niezwykle dobra, również należałoby pamiętać o najistotniejszych sprawach dotyczących owej relacji. Duże koszty zatrudnienia zatrudnionych w Polsce nie są dobre ani dla pracodawców, ani samych zatrudnionych.

Umowa B2B – co to jest?

Umowa B2B (skrót od ang. business to business) to umowa podpisywana pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi. Ma ona styl współpracy na identycznych zasadach. Co istotne, nie liczy się wielkość żadnego spośród przedsiębiorstw, więc stroną umowy B2B może być też jednoosobowa spółka. W dobie postępie idei samozatrudnienia takie wyjście jest niezwykle powszechnie wykorzystywane oraz stanowi opcję dla standardowych metod zatrudnienia. Umowa współpracy B2B zawsze potrzebuje prowadzenia swej działalności gospodarczej. Myśląc o jej zatwierdzeniu, najpierw należy zatem otworzyć firmę.

W wypadku stosunków B2B nie ma znaczenia forma prawna konkretnego przedsiębiorcy – może w nie wstąpić zarówno osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą (więc osoba wpisywana do CEIDG), jak również spółka (zarówno kapitałowa, jak również osobowa). Nie ma także znaczenia konfiguracja stron poszczególnej umowy – osoba wykonująca jednoosobową działalność gospodarczą może wejść w relacje ze firmą czy pozostałą osobą wykonującą jednoosobową działalność gospodarczą, tak samo jak spółka może wykonywać transakcje z pozostałą firmą.

Umowy nazwane b2b w kodeksie cywilnym

Jak pewnie wiesz, są różne typy umów, jakie proponuje pracownikowi rynek pracy. Większość spośród nich musi być zgodna z kodeksem pracy. Czasem określa się umowę o pracę umową cywilnoprawną, chociaż jest ona oznaczana poprzez prawy pracy – jest to więc nieprawidłowe. Do umów cywilnoprawnych klasyfikują się umowa o dzieło, umowa zlecenie i oczywiście pomiędzy innymi prezentowana poprzez nas umowa b2b – co natomiast istotne, przedmiot umowy b2b nie może spowodować do powstania jakiegokolwiek stosunku pracy.

Zalety z umowy B2B

Pracodawca ponosi pewne wydatki połączone z zatrudnieniem pracownika na bazie umowy o pracę. Z tego względu do powszechnie wymienianych korzyści umów B2B kwalifikuje się oczywiście niższe nakłady pracodawcy, jakie w konsekwencji mogą przełożyć się na większe wynagrodzenie samozatrudnionego. Poza tymże taki typ umowy pozwoli na większą elastyczność w przyrównaniu do umowy o pracę. Idzie tutaj szczególnie o szansę wynegocjowanie elastycznych godzin lub miejsca wykonywania określonych prac.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj